Priserna på minneskort, grafikkort, spelkonsoler och annat har som bekant skenat iväg rejält. Nyligen fick vi veta att Microsoft höjer priset på Xbox. Igen. Denna gång tar priset ett rejält skutt upp till rent löjeväckande nivåer i EU och Storbritannien.
Med en höjning på motsvarande 170 pund eller 200 euro kommer Xbox Series X landa på över 10 000 kronor i Sverige. Det betyder att den nästan fördubblats i pris sedan lanseringen 2020, då Series X kostade ungefär 5600 kronor. Det. Är. Galet. Och det lär förstås bara cementera den nedåtgående spiralen för försäljningen. Ingen vid sunda vätskor köper en sex år gammal spelkonsol för det priset.
Det stigande priserna gör det ännu svårare för Asha Sharma att åstadkomma den där utlovade omstarten. Rimligen borde det också försena Helix och PlayStation 6 såvida inte Microsoft och Sony vill subventionera sina konsoler kraftigt.
Många har hoppats på en vändning under 2027, men de skenande komponentpriserna i världen ser tyvärr inte alls ut att avta. Inte än. Enligt Samsung, en elektronikgigant som rimligen har hyfsad koll på läget eftersom deras produkter påverkas så pass mycket, väntas ingen ljusning förrän tidigast 2028.
Det är en dyster prognos. Men man kan ju alltid spela brädspel så länge.
Det är helt ofattbart och galet med komponentpriserna.
Jag är glad att jag hann köpa Xbox Series S 1TB för 4.800 för några månader sedan – även om den var överpris då med.
Precis nu kostar den 6.900:- på samma ställe. Helt rubbat.
Ja vem vill egentligen köpa en nästan 6 år gammal hårdvara för dubbla priset mot när den lanserades.
Det är ju inte samlar- eller nostalgivärde på Series-modellerna direkt.
Denna AI-hysteri och endast för industri och inte konsumenter har verkligen minst sagt gått helt överstyr.
Microsoft borde i det här sista sälja Xbox-hårdvara så gott det går – även om varje konsol går back – denna generationen.
Å andra sidan om de mot förmodan skulle sälja kommande Xboxkonsol för 10.000 så blir den mer ”prisvärd” på det viset.
Ironiskt nog är Microsoft, genom sin AI-push, själva delaktiga i denna utveckling. Jag tror vid det här laget att om man frågade folk i allmänhet om de tycker att AI är så viktigt att det är värt stigande priser på elektronik och energibrist till följd av slukande datacenter osv. skulle få svara ja.
Ja Microsoft är såklart bidragande till utvecklingen.
Så vore det nog om man frågar folk i allmänhet, vore intressant att veta.
Fast gamers som köper dessa prylar mest påverkas än mer gillar det troligen inte.
P.S Lite trist att du slutar med bloggen, men förstår dig av de olika anledningarna du skrev.
Men kommer du fortsätta dina väldigt intressanta bloggar om spel & hårdvara m.m. här på frispel annars?
Mvh Johan
Men kommer du fortsätta dina väldigt intressanta bloggar om spel & hårdvara m.m. här på frispel annars?
Jadå. Spel är lite mer okontroversiellt. 🙂 Och vi båda hänger väl på FZ och Gamereactor en del?
Så bra! Ja det är det ju, även om det är lite olika läger om spel också.
Absolut🙂