Sedan några år tillbaka har jag som tradition att plocka fram en retrokonsol varje sommar. Vilken det blir avgörs helt sonika av vad jag är sugen på att spela där och då.

För tre år sedan fick Dreamcast en del speltid. Sedan var det dags för Xbox, och i fjol var det Gamecubes tur att få luftas lite. Jag har klurat en del på vad som ska bli årets sommarkonsol. Det finns en del alternativ här hemma i samlingen.

När jag gick igenom vilka spel jag faktiskt vill spela hamnade valet slutligen på Xbox 360. Jo, den är faktiskt retro. Drygt 20 år har gått så den kvalar numera in.

Jag körde visserligen igenom de tre första Gears of War samt ett antal The Walking Dead-säsonger under 2022. Men utbudet till Xbox 360 är så massivt att det alltid finns något att upptäcka. Jag har hittat ett 15-tal spel i hyllan som jag vill dyka in i, däribland titlar som Dead Space, Dead Rising 2, Killer Is Dead, Shadows of the Damned, Mirror’s Edge och Prince of Persia. Ja, Table Tennis, som legat orört så länge i samlingen, ska testas också.

”Problemet”, om man kan uttrycka det så, är att det släpps en del spel i sommar. Halo: Campaign Evolved släpps redan den 28 juli, och innan dess vill jag ta mig igenom 007 First Light, vilket jag är på god väg att göra.

Sedan följer allt annat som hör sommaren till. Men en del tid ska jag nog kunna ge en trotjänare som Xbox 360, och förhoppningsvis upptäcka något jag gillar.

Humorn i Shadows of the Damned är kanske inte
på den högsta intellektuella nivån.
(Visited 65 times, 1 visits today)