Asha Sharma har under sina första hundra dagar på jobbet som chef för Xbox hunnit med en hel del. Hon har skrotat namnet Microsoft Gaming, vilket är mer än bara symboliskt. Hon har återinfört exklusiva spel och sänkt priset på Game Pass. Och hon har efter en fråga i sociala medier ändrat stavning på Xbox till XBOX. Jag fortsätter att skriva Xbox, tack så mycket.

Det har ryktats om det en tid. Uppgifterna kommer ursprungligen från Team Blind, men nu har även Bloomberg hakat på och rapporterat om massiva uppsägningar hos Xbox. Detta väntas ske under juli månad och kan också innebära att en eller flera studior stängs.

I ett meddelande till de anställda var Sharma öppen med att Xbox så kallade ”accountability margin,” Microsofts mått för att mäta vinstmarginalen, fallit till tre procent. De skulle alltså lika gärna kunna sätta in pengarna på ett fondsparande och dra in mer vinst den vägen. Detta kan förstås inte fortsätta, och vägen framåt är att slimma verksamheten. Det är oundvikligt.

Detta innebär att många anställda kommer få gå och förmodligen också en eller flera studior stängas för gott. Det har också hintats om reklam i spel.

Sharma har påfallande snabbt satt sig in i vad som gått fel hos Xbox. Hon konstaterar:

”We expanded our studio system when we needed a pipeline of content to meet multiple strategies across subscription, streaming and devices. In the process, we have found ourselves over extended as we executed on changing strategies in a landscape of more readily available content. We are the fortunate stewards of industry-defining franchises that have enormous potential and player demand, but we have not adequately funded them to compete and win. At the same time, as we saw this past weekend at Showcase, a reliable pipeline of first- and third-party exclusives and new IP are critical to our success. We need to reassess the balance between these and our investment priorities for the next 5 years.”

Phil Spencers och Sarah Bonds tillkortakommanden blir alltmer uppenbara. Spencer blev mannen som räddade Xbox i mångas ögon, men faktum är att han misslyckades och nästan dödade Xbox.

Vilka studior ligger i farozonen? Compulsion har varit en kandidat för min del ända sedan South of Midnight floppade. De har inget nytt utannonserat, det senaste vi vet är en PS5- och Switch 2-version av South of Midnight. Det lär inte sälja särskilt bra där heller.

Obsidian är stora och kan mycket väl drabbas av att vissa team slås ihop eller läggs ned. Double Fine är definitivt i farozonen, men de har klarat så hittills. Dessutom är frågan hur många dollar Xbox skulle spara på att stänga en så liten studio.

Ninja Theory hade kunnat hänga löst. Senua’s Saga: Hellblade II sålde uselt. Men på Xbox Showcase bara häromdagen visade de upp Senua, ett helt nytt spel från samma universum. Inte bara är studion kvar, de tillåts fortsätta med ett tredje Hellblade. Dessutom är det en brittisk studio vilket ger geografisk spännvidd och ett team som är väldigt talangfullt. Men vet vet, den nybyggda studion The Initiative slog ju igen mitt under pågående utveckling av Perfect Dark.

En möjlig lösning är också att studior köper ut sig själva om förutsättningen finns.

Allt är förmodligen på bordet på Asha Sharmas kartbord just nu. En turbulent tid väntar för Xbox, men jämfört med hur det har sett ut under de senaste tre åren är åtminstone känslan att det finns en chef som har en plan den här gången.

(Visited 57 times, 1 visits today)