Räkenskaperna för senaste kvartalet för Microsoft är dåliga nyheter för Xbox. Men knappast några överraskningar. Reaktionen från den nya Xbox-chefen är däremot talande.
På hårdvarusidan har Xbox varit ett sänke länge med stadiga minskningar sedan 2023 på runt 30 procent per år. Minskningen senaste kvartalet var föga förvånande 33 procent. Rimligen innebär detta att försäljningen av Xbox Series X/S nu är så liten att den knappt ens är värd att mäta.
Denna situation har Microsoft bäddat för helt själva genom att höja priset och minska tillgången. Värre är dock att även kategorin ”content and services” minskade med 5 procent. Här ingår spel och Game Pass, vilket alltså innebär att folk köper färre spel och färre prenumererar på Game Pass.
Onekligen vore det intressant att veta hur pass stort tappet för Game Pass blev efter den stora prishöjningen, men att den var tillräckligt stor för att Xbox skulle sänka priset igen säger väl en del.
Det är inte förvånande att Xbox utifrån ovanstående siffror, som bara är en del av en längre trend, börjar omvärdera synen på exklusiva spel. Xbox har som bekant gått från att vara en plattform med exklusiva spel till att även släppa spelen på PC dag 1 till att steg för steg släppa dem också till PlayStation.
Enligt Circanas senaste konsumentundersökning är den främsta orsaken till att amerikanska spelare väljer en konsol framför en annan är (trumvirvel) exklusiva spel. 41 procent angav det som den främsta orsaken. Detta är knappast en överraskning för den som spelar på konsol. Visserligen svarar nästan lika stor andel, 38 procent, att den främsta anledningen är att familj och vänner spelar på den konsolen. Vi kan nog ändå dra slutsatsen att föreställningen hos Xbox under Phil Spencers ledarskap, att exklusiva spel är en del av forntiden, var struntprat.
Nintendo har alltid levt på sina egna varumärken till sin egen hårdvara. Sony och Microsoft hade länge samma approach. Medan Sony har fortsatt att pumpa ut exklusiva spel till sin PlayStation-konsol i generation efter generation, har Microsoft har betydande svårigheter att konkurrera under de senaste 15 åren.
Xbox gjorde alltså misstaget att analysera hela spelmarknaden utifrån sina egna tillkortakommanden. Att Xbox inte säljer betyder inte att spelkonsolen är död. På samma sätt innebär inte frånvaron av framgångsrika exklusiva spel på Xbox att folk inte vill ha unika spel som de bara kan spela på en viss konsol. Den sociala aspekten är viktigare än någonsin, men exklusivitet är fortfarande väldigt viktigt.
Polletten tycks ha trillat ned, för det är inte bara Asha Sharma som konstaterar att Xbox behöver skärpa till sig. Till och med Satya Nadella pratar om att ”vinna tillbaka kunder”, ett medgivande att Xbox har förlorat, och tillägger något intressant: ”The team is recommitting to our core fans and players and shaping the future of play.”
Något har alltså gått förlorat. Något de nu ska försöka återupprätta. Exakt hur Xbox ska vinna tillbaka kunder och hur de har tänkt fokusera på sina trognaste fans igen återstår att se. Det kommer inte bli lätt. Men det förändrade tonläget sedan Spencer och Bond lämnade är påtagligt märkbart, och det bådar gott.
De kan kanske börja med att utöka tillgängligheten och tillgången till Series S/X igen som ytterligare anledning att vinna tillbaka kunder utöver nämnda bra saker som Asha Sharma och C:o vill göra.
Det är något mer konkret att visa och göra hårdvarumässigt också än bara att släppa nya varianter på handkontroller hela tiden.
Kanske sänka priset också för Microsoft har ju de finansiella musklerna för det.
Jag själv är intresserad av att skaffa Series S som komplement till PS5 och Switch och då testa på heldigitalt där.
Dottern är intresserad av bl.a Subnautica 2 som släpps i dagarna som då först bara släpps till PC/Xbox.
Mvh
De kan kanske börja med att utöka tillgängligheten och tillgången till Series S/X igen som ytterligare anledning att vinna tillbaka kunder utöver nämnda bra saker som Asha Sharma och C:o vill göra.
Det där är dock inte så enkelt som man kan tro. Efter att de har dragit ned produktionen har Microsoft sannolikt blivit en mindre attraktiv kund, så ska de öka produktionen igen står de knappast först i kön de delar som desperat behövs för att bygga en spelkonsol. Därigenom har de skjutit sig i foten ganska rejält.